Tipy na výlet

 

 • Najvyššia kostolná veža Slovenska, ZOO a letohrádok Open or Close

  Spišskonovoveský farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

   

  Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie je najcennejšia umelecko-historická pamiatka mesta. Jeho najvyššia kostolná veža na Slovensku (87 m) je dominantou mesta. Pozoruhodný je tiež siedmimi veľkými hodinovými ciferníkmi na veži, ktoré poháňa jeden hodinový stroj.

   

   

   

  ZOO

   

  ZOO je jedna zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku. Rozprestiera sa v juhovýchodnej časti mesta na rozlohe 8 ha. Je v nej 230 kusov zo 65-tich druhov zvierat. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat - leopard škvrnitý, či tiger ussurijský. Ďalšími zaujímavými cudzokrajnými zvieratami sú ťava dvojhrbá, orangután bornejský, mandril pestrý, lama alpaka, lama krotká, pony shetlandský, jaguár americký, kapybara močiarna, puma americká a iné.

   

   

   

  Letohrádok Dardanely v Markušovciach

   

  Letohrádok je významnou pamiatkou rokokovej architektúry. Od roku 1983 je v ňom verejnosti prístupná Expozícia klávesových hudobných nástrojov- jediná svojho druhu na Slovensku. Dominantným priestorom je spoločenská sála na poschodí s freskovými maľbami s výjavmi gréckej mytológie. 

 • Stredoveké mesto Levoča Open or Close

  Spišský Štvrtok

   

  Najkrajšia gotická stavba na Slovensku – Kaplnka Zápoľských v Spišskom Štvrtku patrí k vrcholným dielam gotickej architektúry u nás. K majestátnemu Kostolu svätého Ladislava v Spišskom Štvrtku ju dal pribudovať v roku 1473 spišský župan Štefan Zápoľský. V mnohom pripomína niektoré časti Dómu svätého Štefana vo Viedni, keďže bola postavená podľa plánov viedenského staviteľa Hansa Puschbauma. Impozantná tabuľová maľba na hlavnom neogotickom oltári zobrazuje Usnutie Panny Márie. Nad oknami sa nachádzajú fresky zo 16. storočia.

   

   

   

  Levoča

   

  Najvýznamnejšie mesto spišského etnika je súčasná mestská pamiatková rezervácia v Levoči. Vzniklo po tatárskom spustošení lokality v polovici 13. storočia. Levočské historické stavebné pamiatky vyrážajú dych – viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi, zachovalé časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km, reštaurované bašty, veže, Košická a Menhardská brána. Radničná budova z 15. storočia, či klietka hanby z roku 1600. Avšak Chrám sv. Jakuba – národná kultúrna pamiatka a druhý najväčší kostol na Slovensku – ukrýva mimoriadne cenný neskorogotický interiér a niekoľko fresiek z konca 14. storočia. Pozoruhodný je hlavný oltár – vysoký 18,6 m a široký 6 m, ktorého sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. Hlavný oltár je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Veľmi dobre zachovalý interiér kostola je v podstate múzeom sakrálneho umenia stredoveku.

 • V srdci Raja Open or Close

  Tomášovský výhľad

   

  Tomášovský výhľad je skalnaté bralo terasovitého tvaru neďaleko Spišských Tomášoviec. Ponúka nádherný výhľad do rokliny Hornádu a na štíty Vysokých Tatier. Je tiež miestom horolezeckého výcviku a skalolezeckých pretekov. Najjednoduchší prístup k výhľadu je zo Spišských Tomášoviec turistickým chodníkom po zelenej značke.

   

   

   

  Prielom Hornádu

   

  Prielom Hornádu je približne 16 km dlhý úsek horného toku rieky Hornád od ústia Veľkej Bielej vody po obec Smižany. Hornád tu vytvoril počas tisícročí kaňonovité údolie, ktorým vedie tzv. chodník “Horskej služby”. Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok.Lokalitou vedie aj náučný chodník, ktorý turistov oboznamuje s miestnou flórou, faunou i geomorfológiou.

   

   

   

  Kláštorisko

   

  Kláštorisko je stredisko turistiky, nachádzajúce sa vo vnútri Slovenského raja. Prvá turistická útulňa tu bola postavená v roku 1923. Na kláštorisku sa nachádzajú rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomov 13. a 14. storočia.

   

   

   

   Tiesňava Suchá Belá

   

  Určite vás zaujme pomerne náročná no zaujímavá trasa rokliny Suchá Belá, do ktorej je pohodlný prístup z osady Podlesok. Nebezpečné úseky zabezpečujú rebríky, reťaze, stúpadlá a lávky a vyžadujú zvýšenú opatrnosť. Priechod tiesňavou je jednosmerný, môže sa ísť len proti toku potoka smerom hore po zelenej turistickej značke. Roklina patrí ku klenotom národného parku Slovenský raj. Tiesňava je dlhá 4 km a voda v nej pomocou kaskád a vodopádov prekonáva výškový rozdiel až 400 metrov. Je zrejme najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja.

 • V najmenších veľhorách Open or Close

  Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso – Zamkovského Chata – Studenovodské vodopády – Rainerova chata – Bilíková chata – Hrebienok – Starý Smokovec

   

  Po 40 minútach jazdy sa vyberiete lanovkou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso. Tatranská magistrála Vás po hodine dovedie ku Zamkovského chate v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1475 m.n.m. Táto najnižšie položená vysokohorská chata je vzdialená asi hodinu a pol pešej túry na Hrebienok po červenej značke. Chodník je nenáročný, celoročne otvorený. Očarí Vás Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny. Cestou smerom ku Rainerovej chate môžete obdivovať Studenovodské vodopády a pred tým, ako sa pozemnou lanovkou (alebo peším zostupom) dopravíte do Starého Smokovca, zavítate aj na Bilíkovú chatu. Následne Vás električka dopraví naspäť do Tatranskej Lomnice. Túru môžete absolvovať aj opačným smerom.

 • Okruh Horným Spišom Open or Close

  Hrad Stará Ľubovňa – Salaš u Franka – Nestville Destillery Park – Kaštieľ Strážky alebo kúpele Vyšné Ružbachy

   

  Do Starej Ľubovne cesta trvá približne 70 minút. Navštívite Ľubovniansky hrad – sídlo kapitána špišských zálohovaných miest Poľsku (1412 – 1772) a miesto, ktoré uchovávalo poľské korunovačné klenoty. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia na vysokej skale nad mestom pôvodne ako pohraničný hrad medzi Uhorskom a Poľskom – spolu s hradmi Plaveč a Niedzica na východnej a Oravským hradom na západnej strane Tatier parí do komplexu pevností chrániacich severné hranice vtedajšieho Uhorska. Salaš u Franka pri vstupe do Starej Ľubovne vám spríjemní obed a cestou späť sa zastavíte v unikátnej expozícii Nestville Destillery, ktorá vám priblíži výrobu liehu. Expozícia Nestville Park chce návštevníkom priblížiť históriu, tradičné remeslá a výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich na tomto území. Časti expozície sú: história – remeslá, ktoré súviseli s liehovarníctvom; moderna – rafinéria na výrobu liehu; tradícia – rezbárska sála a sklady zrenia whisky. V rezbárskej sále je najväčší vyrezávaný drevený obraz v Európe. Milovníci umenia podvečer cestou späť spoznajú maliarsky kumšt Ladislava Medňanského v kaštieli v Strážkach – jedného z najvýznamnejších umelcov, ktorí sa narodili alebo žili na území Slovenska a tí, ktorých láka wellness sa zastavia v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

   

   

   

  Belianska jaskyňa – Evanjelický drevený artikulárny kostol – Kežmarská reštaurácia – Mestský hrad v Kežmarku

   

  Pri Belianskej jaskyny zaparkujete po 50 minútach. Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Počas prehliadky obdivujete sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka – a jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni. Evanjelický drevený kostol v Kežmarku zapísaný v zozname UNESCO v rámci súboru Drevených chrámov Karpatského oblúka pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, ktorí si smeli stavať kostoly na základe 26. artikulu Šopronského snemu z roku 1681 mimo mestských hradieb na presne určenom mieste. Po obede v Kežmaskej reštaurácii neďaleko kežmarského hradu vstúpite do jediného úplne zachovaného hradu na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463. Staviteľmi a prvými majiteľmi hradu boli bratia Imrich a Štefan Zápoľský a v rokoch 1579 – 1684 ho vlastnili štyri generácie rodiny Thököly.

   

   

   

  Splavovanie rieky Dunajec – Chata Pieniny v Lesnici – Červený Kláštor – Hrad Niedzica

   

  Po 80 minútach jazdy sa vám v letnej sezóne apríl – október ponúka neodolateľný zážitok – splav rieky Dunajec na drevených pltiach v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku v dĺžke 10 km z Červeného Kláštora do obce Lesnica. Po 70 minútach splavu si oddýchnete v reštaurácii Chaty Pieniny v Lesnici. Po obede objavíte krásu a prínos Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore, v ktorom popri „lietajúcom mníchovi“ Cypriánovi pôsobil aj páter Romuald Hadbavný považovaný za spoluautora prvého prekladu Písma svätého do západoslovenského jazyka v roku 1750, s presnou gramatickou a pravopisnou normou. Celkovo Hadbavného práce (Slovník latinsko-slovenský stručnou gramatikou z roku 1763 a preklad náboženských piesní Ľudovíta Blosia do slovenčiny) patria k skvelým dielam slovenskej literatúry a filológie 18. storočia. Ešte v rámci jedného dňa je možné zavítať aj na Hrad Niedzica. Mal významnú úlohu v uhorskopoľských stykoch a práve tu mali byť podľa dohody z roku 1412 vyplatené poľskej korune peniaze, ktoré si vypožičal kráľ Žigmund, keď dával do zálohu 16 spišských miest. Pôvodne uhorský hrad od roku 1920 patrí Poľsku.

 • Pútnický Spiš Open or Close

  Bazilika Minor na Mariánskej hore v Levoči

   

  Po 20 minútach jazdy autom sa dopravíte na starobylé a najväčšie katolícke pútnické miesto na Slovensku. Pápež Ján Pavol II. povýšil kostol Navštívenia Panny Márie 26. januára 1984 na menšiu baziliku (bazilika minor). Na levočskej mariánskej hore bola roku 1247 postavená prvá kaplnka. Mariánsky sviatok Navštívenia Panny Márie sa spája s príchodom františkánov – minoritov do Levoče v roku 1311. Roku 1470 kaplnka bola prestavaná na gotický kostol a bola tam inštalovaná gotická socha Panny Márie. Ľudia tu neprestávali chodiť ani počas reformácie. Oživenie pútí nastalo po rekatolizácii. Prvá veľká procesia a púť tu bola 2. júla 1671. Dva roky na to sa s pápežským povolením stal kostol Navštívenia Panny Márie miestom získania odpustkov. Kostol získal dnešnú podobu v rokoch 1906 – 1914. Nový kostol bol vysvätený spišským biskupom Jánom Vojtaššákom 2. júla 1922. Z pútnického miesta pre veriacich latinského i gréckeho obradu z východného a stredného Slovenska sa postupne stalo celoslovenské pútne miesto. Pápež Ján Pavol II. celebroval na tomto mieste 3. júla 1995 svätú omšu, na ktorej sa zúčasnilo vyše 650 tisíc ľudí.

   

   

   

  Spišská Kapitula

   

  Od Spišskej Kapituly cez Pažicu až ku Sivej brade – unikát Spiša a celého Slovenska zo 17. storočia sprítomňuje krížovú cestu Ježiša Krista. V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica objavili odborníci unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Objav potvrdili aj historici a archeológovia. Usporiadanie kaplniek a ďalších stavieb v priestore vytvára symbolický Jeruzalem v mierke takmer jedna k jednej.

 

 

 

 

 

 

Servis

 

Na stiahnutie

Cyklosprievodca

Zima na Spiši

Cykloregión Spiš

 

Odkazy

Cestovný poriadok

Kontakt

Penzión RESA

Fabiniho 10

052 01 Spišská Nová Ves
Recepcia: +421 944 723 343

info@penzionresa.sk

 

© 2018 Penzionresa.sk & Atus.sk — Všetky práva vyhradené.